Únor 2014

Životní kompetence

23. února 2014 v 11:56 | @Mia |  Nesmysl
Jen si to přiznejte! Každý z nás má v dnešní době potřebu (či snahu) vytvořit co možná nejefektivnější obraz sebe sama. Předvést se před ostatními se dokonce stalo naším dominujícím životním úkolem. Nátlak na naši osobu se neustále zvyšuje a my máme pocit, že například na trhu práce už s našimi možnostmi nemáme žádnou šanci. Vždyť zaměstnavatelé se shánějí jen po flexibilních, vůdčích typech, kteří jsou však schopní pracovat v týmu. Znalost minimálně 2 cizích jazyků se u solidního pracovního místa stala samozřejmostí.
Upřímně si myslím, že výši pomyslné laťky nastavujeme příležitostmi poznávat stále více nových věcí. I já mám ve svém pubertálním věku pocit, že mi spousta věcí utíká a to jen proto, že z časového hlediska nemohu "sáhnout" po všech příležitostech.
Možná, že jednoho dne dosáhnu všeho, co chci... Možná jen navždy zůstanu v bludném kruhu nestíhání.

Patriot? Ne, děkuji!

17. února 2014 v 16:33 | @Mia |  Téma týdne
"A ty jsi patriot?" zeptal se mě můj učitel angličtiny (jako obvykle česky) a přejel mě svým pohledem bývalého právníka.
"Ano, jsem." odpověděla jsem polohlasem, jako bych se za to měla stydět.
A neměla snad? Vždyť jsem z celé třídy byla jediná. Jemu se "ne" odpovídá lehce, když většinu života strávil v Kanadě a nemá proč být hrdý na Českou republiku. Od svých spolužáků to ale beru jako (vele)zradu a tajně doufám, že se jen nechtěli přiznat. Možná jen neví, co to slovo znamená...

Patriot = vlastenec = člověk, který zaujímá emotivně kladný a podpůrný postoj k jednotlivcům, či skupině.

Už teď si je dokážu živě představit, jak mají při zítřejším hokejovém přenosu obličeje nalepené na televizi. Češi, do toho! Najednou z nich jejich "nepatriotismus" tak nějak spadne a oni se jen potopí do atmosféry, kterou jim vytvořili přávě naši hokejisti.
Vlastně jsem někdy i ráda, že náš učitel angličtiny se na nás snaží mluvit česky, protože teprve až slyšíte to naše "ř" vyslovované cizincem, pochopíte, že jste rádi za řeč, kterou mluvíte.
Nehodlám tvrdit, že bych za svou zemi položila život, nebo, že jsem snad hrdá na každé naše rozhodnutí. Rozhodně se mi ale zdá zvláštní si nepřiznat, že spoustu věcí je na této zemi opravdu hezkých a pozitivních.
A jak jste na tom Vy? Jste, nebo nejste patriot?